navigate_before
navigate_next

Bio

About

متولد 19مهرماه 1358 تهران،
کارگردان، بازیگر، خواننده، مجری، مترجم و مدرس سینما و تئاتر، دارای مدرک کارشناسی تئاتر
در طول سال های فعالیتش علاوه بر پرداختن به حرفه ی اصلی خود یعنی بازیگری و کارگردانی در زمینه هایی همچون موسیقی، ترجمه ی نمایش نامه، مدیریت هنری و آموزش، مجموعه ای از او دیده می شود.
حین تحصیل در رشته بازیگری در دانشگاه، اولین بار در سال1377 درسن نوزده سالگی به روی صحنه رفت. پس از تجربه ی تئاتر به تلویزیون و سپس سینما ورود کرد. اکنون پس از گذشت بیست سال از این ورود به هر سه مدیوم این حرفه، با نگاهی به کارنامه ی او می توان مدیوم “تئاتر”را به عنوان “خاستگاه اصلی” اشکان خطیبی در دنیای هنر انتخاب کرد.

Cinema

خطیبی سینما را با حضور در فیلم “خیلی دور،خیلی نزدیک” به کارگردانی رضا میرکریمی آغاز کرد. این حضور، صدایش بود که همراه موسیقی متن درخشان این فیلم، به یکی از ماندگار ترین وصف های کهشکشان و عالم ستارگان سینمای ایران بدل شد. در سال های بعد حضور در چند فیلم را تجربه کرد که دشوارترین یا شاید دردناک ترین تجربه ی او، ایفای نقش صبا در فیلم “سینما نیمکت” بود. خطیبی در این فیلم مردی را به تصویر می کشید که از بیماری جوع رنج می برد. آمادگی او برای این نقش با کاهش بسیار شدید وزن ( بیست و پنج کیلوگرم) تنها در طول چهار ماه همراه بود که این فشار مستمر بابت سوء تغذیه شدید تا مدت ها شرایط جسمانی سختی را برای او ایجاد کرد و شاید با چشم پوشی از صدمات جبران ناپذیر آن، بتوان گفت، بهبودی قابل قبول این ضعف سال ها زمان برد. کنار گذاشته شدن فریم های بازی او در کوهستانی برفی جایی که ساعت ها نیمه برهنه در مقابل دوربین ظاهر شده بود و به شوق نقش آفرینی اش نواختن ویولن را در کمتر از چهار ماه فرا گرفته بود، باعث دلسردی او از سینما شد. به همین خاطر تصمیم گرفت مدتی به دور از جادوی پرده ی نقره ای در حال و هوای موسیقی و تئاتر انرژی پرواز کرده ی خود را دوباره به جانش بازگرداند.

TV

 ورود اشکان خطیبی به تلویزیون با سریال “همسفر” به کارگردانی قاسم جعفری در سال 1378 رقم خورد. اوعلاوه بر بازی در سریال و تله فیلم های متعدد، به عنوان مجری در برنامه هایی با دیدی تازه من جمله “خانه ای با طرح نو” (1386) شرکت داشت که تاثیر به سزایی از حیث ورود به سبک “اجرای نمایش به صورت زنده” در این رسانه، از خود به جای گذاشت که از سنگ بناهای تولید برنامه های سرگرم کننده ی تلویزیونی همچون “خنداننده شو” محسوب می شود. آخرین حضور خطیبی در تلویزیون، به عنوان داور و مربی بخش استعدادیابی برنامه ی خندوانه تحت عنوان “خنداننده شو” در دو دوره ی متوالی پخش این برنامه در سال های1396 و 1397 بود.

Theater

اولین تجربه اشکان خطیبی روی صحنه تئاتر، در نوزده سالگی با حضور در نمایش ” تلفن” به کارگردانی آزاده سهرابی همراه بود. به جرئت می توان گفت از آن پس تا به امروز مهم ترین دغدغه زندگی او تئاتر است. علاوه بر همکاری با شماری از کارگردان های به نام این حرفه به صورت مستقل، عضویت در گروه “پرچین” را به عنوان طولانی ترین بازه ی عضویت در گروه های نمایشی در کارنامه ی خود دارد. خطیبی به مدت یک دهه به عنوان بازیگر، خواننده، مجری طرح و مشاور کارگردان با این گروه به سرپرستی محمد رحمانیان همکاری داشت. پس از جدا شدن از این گروه در کنار بازی، بیشترین تمرکز خود را روی کارگردانی و تهیه کنندگی آثار نمایشی و همچنین تدریس بازیگری و به روی صحنه بردن هنرجوهای خود قرار داده است.
عضویت در گروه تئاتر آلمانی “مارین باد” به مدت سه سال( 2010-2007)
اجرای نمایش “آخرین پر سیمرغ” به کارگردانی “اشتفتن وایلند” در طول دو سال در شهر برلین،
برگزاری کارگاه های بازیگری در چند شهر انگلیس و آلمان،
از جمله فعالیت های تئاتری او در خارج از کشور است. او سال هاست که تدریس تئاتر در دو گروه سنی نوجوان و بزرگسال را در دستور کاری خود قرار داده است و سالیانه در تولید چندین اثر نمایشی تحت عناوین و سمت های مختلف شرکت دارد.

Music

در سال 1379 گروه موسیقی ” آپولون” با هدف تجربه ی “راک ایرانی” توسط وی تاسیس شد. چندی بعد مدیریت گروهی به نام “ترافیک” را بر عهده گرفت. آلبومی از این گروه با تهیه کنندگی او در سال 1391به بازار آمد.در سال 1396 با همراهی چند تن از نوازندگان گروه “کامنت” گروهی یا با تاکید خودشان “پروژه ای” با نام “راک دِ پِن” (قلم را بچرخان) را پایه گذاری کردند که از تاریخچه ی فعالیتش میتوان به اجرای چندین موسیقی پرفورمنس- راک با نقاشی دیجیتال در سالن های مستقل، پردیس سینمایی چهارسو، برج آزادی، شیراز و همچنین در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در بخش تلفیقی اشاره کرد.
اشکان خطیبی در فاز دوم اجراهای گروه «راک دِ پن»، کنسرت-تئاتر “ده سال تنهایی” را با مدت زمان اجرای محدود در اواخر سال 1396 و اوایل سال1397 روی صحنه برد که با وجود استقبال مخاطبانش، با تمدید اجرای آن مخالفت شد. خطیبی، “ده سال تنهایی” را بر اساس اتفاقات زندگی شخصی خود، با کنار هم قرار دادن مجموعه ای از موسیقی، نمایش، سینما و نقاشی دیجیتال نگاشته و طراحی کرده بود.تمامی قطعات آن، ساند تراک فیلم‌های سینمایی بودند، چرا که خط داستانی و نخ تسبیح این اجرا از طریق سینما رقم می‌خورد.
خطیبی در زمینه ی موسیقی با اشخاصی من جمله بهروز صفاریان، بابک سعیدی، امیرعظیمی و .. همکاری داشته و در دو سال پایانی زندگی استاد ناصر چشم آذر به عنوان خواننده در تور کنسرت های اقاقی همراه ایشان و ارکستر ایستگاه بود.هم چنین در سال های فعالیتش علاوه بر خوانندگی، به نواختن پیانو، گیتار و گاها سازدهنی میپردازد

Producing

 

اشکان خطیبی از سال 1393 آغاز همکاری خود با مجموعه نوپای پردیس سینمایی چارسو در سمت مدیر را اعلام کرد و در کمتر از دو سال توانست علیرغم گمانه زنى هاى اولیه مبنى بر عدم توفیق در جذب مخاطب به دلیل واقع شدن مجموعه در منطقه اى تجارى در مرکز شهر تهران،به کمک برنامه ریزی هایى فراتر از اکران معمول و موظفِ فیلم ها با استفاده از ظرفیت هاى بالقوه ى مجموعه براى برگزارى نمایشگاه هاى نقاشى و عکس، تئاتر، کنسرت، شب هاى ادبیات، نقد فیلم و… جایگاه این پردیس را به عنوان یکى از مهم ترین و پرمخاطب ترین پردیس هاى سینمایى ایران و کاخ جشنواره هاى مهمى چون سینما حقیقت، فیلم کوتاه تهران و جشنواره جهانى فجر به ثبت برساند.

او به همراه پروفسور بهنام فهمیم نیا، در آغاز سال 1399 کمپانی ای بین المللی به نام “صدای سکوت” با هدف تولید نمایش، موسیقی، فیلم و سایر آثار هنری با تمرکز بر مفاهیم بنیادین انسانی و تعاملات فرهنگی، در استرالیا تاسیس کرد. برگزاری کارگاه‌های کارگردانی و بازیگری تئاتر و سینما، جشنواره‌های ملی و بین‌المللی با هدف تقویت روابط فرهنگی بین هنرمندان وهنردوستان در کشورهای مختلف به‌ویژه استرالیا و ایران از جمله فعالیت های مورد نظر این کمپانی است.

Translating

نمایشنامه “جشن و مدرسه شبانه” نوشته “هارولد پینتر” اولین ترجمه اشکان خطیبی بود که توانست مجوز چاپ دریافت کند و توسط انتشارات نیلا درسال 1395به چاپ رسید. جشن رونمایی این کتاب در تهران با نمایشنامه خوانی بخشی از آن همراه بود.
نمایشنامه‌ “عشق و نفرین” نوشته “سم شپارد” دومین ترجمه اوست که با استقبال وسیع خوانندگان تنها با گذشت دو هفته از اولین رونمایی اش به چاپ سوم رسید.او این کتاب را که ترکیب دو نمایشنامه «نفرین قحطی‌زدگان» و «عشق وحشی» است، حدود ۱۳ سال پیش ترجمه کرده، اما این دو اثر، زمان انتشار دچار ممیزی‌های فراوان شدند و بالاخره پس از سال‌ها در قالب یک مجلد با عنوان «عشق و نفرین» توسط ” نشر نیلا” منتشر شده‌اند. پس از برگزاری دو مراسم امضا در تهران، که یکی از آنها به همراه خوانش بخشی از نمایشنامه توسط هنرجویان او بود، مراسم امضائی در شهرهای شیراز، مشهد، اصفهان و رشت با استقبال مردم برگزار شد.
آخرین ترجمه ی به چاپ رسیده توسط او، نمایشنامه ی “دل کنده” نوشته “سم شپارد” است که در آخرین روزهای سال 1398 توسط انتشارات نیلا به چاپ رسید.

Teaching

خطیبی از سال 1388 آموزش بازیگری سینما و تئاتر را آغاز کرد و در سال های اخیر بیشترین زمان و تمرکز خود را بر تدریس این حرفه در دو گروه سنی نوجوان و بزرگسال قرار داده و علاوه بر برگزاری دوره های مستمر در آموزشگاه های مختلف در تهران،  به برگزاری کارگاه های داخلی و خارجی چند روزه در شهر هایی چون رشت،  مشهد،  شیراز و منچستر پرداخته است.

انجمن منتقدان خانه تئاتر در هجدهمین جشن سالیانه خود از اشکان خطیبی به عنوان مدرس بازیگری در گروه سنی نوجوان،  جهت آموزش اصولی تقدیر به عمل آورد.

IMDb

Here you can find my filmography